خانه / اخبار کنکور / لیست رشته های بدون کنکور ۹۸ و تمدید ظرفیت ۹۸

لیست رشته های بدون کنکور ۹۸ و تمدید ظرفیت ۹۸

چند روز پیش خبر حذف کنکور برای ۸۵٪ از رشته های تحصیلی جنجال زیادی با پا کرده و دانش آموزان را درگیر خود کرده است. که طبق صحبت های انجام شده  لیست رشته های بدون کنکور منتشر گردید و هم اکنون از سایت کلاسند قابل دانلود می باشد.

نکته مهم این است که در سال ها گذشته نیز تعداد زیادی از رشته ها براساس سوابق تحصیلی پذیرش داشته اند که این معنی را میدهد که تغییر چندانی اتفاق نیفتاده است. نکته نسبتا مهم ماجرا جدا شدن دفترچه رشته های بدون کنکور از رشته های با کنکور می باشد که حذف کنکور در سال های آینده را نشان می دهد.

بر این اساس داوطلبان تجربی ، ریاضی ، انسانی ، هنر و زبان من بعد می توانند رشته های مورد انتخاب خود را در دفترچه های مجزا از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری انتخاب کنند. طبق خبر سازمان سنجش دفترچه بدون کنکور سراسری ۹۸ تا آخر دی ماه سال جاری در سایت سازمان سنجش منتشر خواهد شد . در ادامه این مطلب لیست رشته های بدون کنکور سراسری ۹۸ در گروه های آزمایشی مختلف را آورده ایم.

اطلاعات بیشتر راجع به این خبر در قسمت چهارم از رادیو کلاسند منتشر شده است. برای دریافت رادیو کلاسند اینستاگرام و تلگرام ما را دنبال کنید.

لیست رشته های بدون کنکور 98

تمدید پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی ۱۳۹۸:

طبق اطلاعیه سازمان سنجش “داوطلبان به منظور اطلاع از رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها و مؤسسات پذیرنده دانشجو در این مرحله می‌توانند جداول حاوی اطلاعات رشته‌ محلها مندرج در ذیل این اطلاعیه را مشاهده نموده و ضمن مشخص نمودن رشته و مؤسسه آموزش عالی مورد علاقه خود، با همراه داشتن مدارک ذیل و با توجه به موارد اعلام شده از تاریخ ۹۸/۰۸/۲۸  لغایت ۹۸/۱۰/۳۰ به دانشگاهها و موسسات آموزش عالی محل پذیرش رشته مورد تقاضا مراجعه نمایند.”

شرایط ثبت نام در پذیرش بر اساس سوابق تحصیلی :

۱- دارای گواهینامه دوره پیش‌دانشگاهی (نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی)، یا دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ ، یا مدرک دیپلم کامل متوسطه نظام قدیم (دوره چهارساله) و یا کاردانی (فوق دیپلم) بوده و یا حداکثر تا تاریخ ۹۸/۰۶/۳۰ نسبت به اخذ مدرک مربوط اقدام نمایند.

بدیهی است فارغ‌التحصیلان در مدارک فوق تا تاریخ ۹۸/۱۱/۳۰ در صورت امکان شروع به تحصیل از سوی دانشگاه و یا موسسه آموزش عالی مربوط، برای نیمسال دوم سال تحصیلی ۹۹-۹۸ می‌توانند در این مرحله متقاضی ثبت‌نام شوند.

تبصره: دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی که فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی و یا مدرک کاردانی می‌باشند حق ثبت‌نام در این مرحله را ندارند.

۲- کلیه داوطلبان می‌بایست در زمان اعلام شده مدارک خود را برای بررسی به دانشگاه و موسسه محل تقاضا ارسال و یا تحویل نمایند. پس از بررسی مدارک درصورت داشتن شرایط از داوطلب فرم تعهد (برای جلوگیری از ثبت مشخصات داوطلب در چند رشته‌محل و یا چند موسسه) اخذ خواهد شد.

۳- کلیه داوطلبان می‌بایست با هماهنگی دانشگاهها و موسسات محل مراجعه بابت هزینه ثبت‌نام نسبت به پرداخت مبلغ ۲۷۵٫۰۰۰ (دویست و هفتاد و پنج هزار) ریال از طریق سیستم پرداخت الکترونیکی در سایت سازمان اقدام نمایند.

نکته: کلیه متقاضیان لازم است از پیش‌نویس تقاضانامه ثبت‌نام در این مرحله را که در لینک ذیل این اطلاعیه قرار گرفته است پرینت تهیه نموده و پس از تکمیل به موسسه آموزش عالی مورد تقاضا ارائه نمایند.

۴- داوطلبان می‌بایست در زمان ثبت‌ اطلاعات در سامانه مربوط از طریق دانشگاه/موسسه آموزش عالی در خصوص کدرشته مورد علاقه خود دقت و توجه لازم را بعمل آورند. بدیهی است پس از ثبت، کدرشته محل ثبت شده برای داوطلبان قابل تغییر و یا تعویض نیست.

۵- کلیه متقاضیان «مرد» می‌بایست در زمان ثبت‌نام و شرکت در این مرحله از پذیرش دانشجو، از نظر نظام وظیفه منعی برای ادامه تحصیل نداشته باشند.

فایل های مورد نیاز :

فایل تقاضانامه تکمیل ظرفیت بدون آزمون سراسری سال ۹۸

جدول رشته محل ها و جدول مورد نیاز برای تکمیل تقاضانامه مرحله تمدید پذیرش رشته های با سوابق تحصیلی سراسری۹۸

لیست رشته های بدون کنکور ۹۸ :

لیست رشته های بدون کنکور ۹۸ منتشر شد برای که می توانید از طریق لینک های زیر دانلود کنید.

همانطور که قبلا گفته شده بود رشت های پرطرفدار هر رشته در این لیست قرار نگرفتند و این لیست رشته های با طرفداری کمتر را تشکیل داده است.

رشته های بدون کنکور ۹۸ : (لیست نهایی)

دفترچه راهنمای رشته های بدون کنکور ۹۸
دانلود لیست رشته های بدون کنکور مهر ماه ۹۸
اصلاحات لیست رشته های بدون کنکور مهر ۹۸
دانلود لیست رشته های بدون کنکور بهمن ماه ۹۷

لیست رشته های بدون کنکور را می توانید از لینک بالا و به صورت مستقیم دانلود و یا مشاهده کنید این لیست کامل می باشد اما اگر باز هم سوالی درباره تکمیل  و یا مشکلات این لیست دارید  میتوانید از پشتیبانی کلاسند بپرسید.

شرایط پذیرش بدون کنکور ۹۸ :

شرایط سختی برای پذیرش بدون کنکور قرارداده نشده است شرایط کلی درخواست برای پذیرش در رشته های بدون کنکور به صورت زیر می باشد :

  • داشتن مدرک دیپلم برای داوطلبان الزامی می باشد.
  • داوطلبان جهت شرکت در رشته های مذکور باید گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی خود را دریافت نموده باشند. (فقط نظام قدیم)
  • داوطلبان دارای دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش نظام قدیم ، چنانچه مدرک پیش دانشگاهی نداشته باشند ،باید دارای مدرک کاردانی باشند.
  • وضعیت نظام وظیفه آقایان باید مشخص شود. (در رشته های تحصیلی روزانه معاف باشند.)

سازمان سنجش گفته است ۸۵٪ از ظرفیت کل دانشگاه ها براساس سوابق تحصیلی و بدون کنکور می باشد بنابراین تعداد زیادی از رشته ها در سال جاری بدون کنکور خواهند بود.

ثبت نام در رشته های بدون کنکور ۹۸ :

برای ثبت نام در فرصت بهمن ماه مراجعه حضوری به دانشگاه مربوطه ملاک قرار گرفته است اما برای ثبت نام بدون کنکور ۹۸ مهر ماه تحصیلی باید به سایت رسمی سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کنند. دانش آموزان می توانند با دنبال کردن کلاسند از زمان ثبت نام رشته های بدون کنکور ۹۸ اطلاع یابند. همچنین این ثبت نام کاملا اینترنتی و در تابستان ۹۸ خواهد بود.

سوالات بیشتر رو از اینستاگرام کلاسند بپرسید : @Kelasend

رشته های بدون کنکور سال ۱۳۹۸:

لیست رشته های بدون کنکور ریاضی :

براساس بررسی های انجام شده رشته های پرطرفدار فنی مخصوصا در دانشگاه های محبوب کشور حتما جزو ۱۵٪ باقی مانده خواهند بود و درسال تحصیلی ۹۷ – ۹۸ در کنکور حضور خواهند داشت این رشته ها مانند مهندسی برق – کامپیوتر و مکانیک خواهد بود که البته ممکن است در دانشگاه های پیام نور و یا دانشگاه های با رتبه کمتر بدون کنکور شود.

برای دانلود لیست رشته های بدون کنکور ریاضی و سایر رشته ها کلیک کنید. قبل از هر تصمیمی حتما دفترچه راهنمای رشته های بدون کنکور ۹۸ را بخوانید. همچنین برخی تغییرات انجام شده که از اصلاحات لیست رشته های بدون کنکور مهر ۹۸ می توانید ببینید.

 

لیست رشته های بدون کنکور تجربی :

بر اساس بررسی های تیم مشاوره ای کلاسند رشته های حساس مانند پزشکی دندان پزشکی و داروسازی هیچگاه در لیست این رشته ها قرار نخواهند گرفت همچنین رشته های پیراپزشکی در دانشگاه های ملی  و دانشگاه های خوب کشور در این لیست نخواهد بود و حتی به احتمال زیاد کلا شامل این لیست نشود. بنابراین متقاضی رشته محل های پرطرفدار پزشکی، دندان پزشکی، دارو سازی و پیراپزشکی فقط از طریق کنکور سراسری می توانند در این رشته ها تحصیل کنند.

برای دانلود لیست رشته های بدون کنکور تجربی و سایر رشته ها کلیک کنید. قبل از هر تصمیمی حتما دفترچه راهنمای رشته های بدون کنکور ۹۸ را بخوانید. همچنین برخی تغییرات انجام شده که از اصلاحات لیست رشته های بدون کنکور مهر ۹۸ می توانید ببینید.

در لیست رشته محل های ارائه شده دفترچه سال ۹۷، که نحوه پذیرششان، “صرفا بر اساس سوابق تحصیلی” است را مطالعه کنید.

برای اطلاع از رشته محل های بدون کنکور تجربی ۹۸  “عضو کانال رسمی کلاسند” شوید.

دانلود لیست رشته های بدون کنکور ۹۸

لیست رشته های بدون کنکور انسانی :

همانند رشته تجربی و ریاضی رشته های تاپ از دانشگاه های خوب کشور هیچ گاه در لیست این رشته ها قرار نخواهند گرفت و این لیست رشته های با ظرفیت بیشتر و در عین حال دانشگاه های غیر انتفاعی و پیام نور و آزاد به ترتیب شانس بیشتری برای دریافت این رشته ها را دارند. برای تحصیل در رشته های پرطرفدار و پر متقاضی گروه انسانی مانند حقوق، روانشناسی، مدیریت و حسابداری باید در آزمون سراسری شرکت کرد و رتبه خوبی را کسب کرد. به طور مثال ممکن است حسابداری در دانشگاه تهران هیچگاه در این لیست نباشد اما حسابداری دانشگاه پیام نور عموما بدون کنکور پذیرش کند.

برای دانلود لیست رشته های بدون کنکور انسانی و سایر رشته ها کلیک کنید. قبل از هر تصمیمی حتما دفترچه راهنمای رشته های بدون کنکور ۹۸ را بخوانید. همچنین برخی تغییرات انجام شده که از اصلاحات لیست رشته های بدون کنکور مهر ۹۸ می توانید ببینید.

واما پاسخ به سوالات شما درباره رشته های بدون کنکور :

آیا میتونم با دیپلم متفاوت یک رشته متفاوت رو ثبت نام کنم؟

در قانون گفته شده طبق بند ۸ در صفحه (سوم) ۳ دفترچه ثبت نام بدون کنکور ۹۸ داوطلبان می توانند بدون توجه به نوع مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی از میان لیست رشته های کلیه گروه های آزمایشی ارائه شده در دفترچه انتخاب رشته نمایند.

شرایط شرکت در رشته های بدون کنکور چیست؟

داشتن مدرک دیپلم
گواهی پایان دوره پیش دانشگاهی (فقط نظام قدیم)
داوطلبان دارای دیپلم فنی حرفه ای و کاردانش نظام قدیم ، چنانچه مدرک پیش دانشگاهی نداشته باشند ،باید دارای مدرک کاردانی باشند.
وضعیت نظام وظیفه (در رشته های تحصیلی روزانه معاف باشند.)

با چه رتبه ای میتونم این رشته ها رو قبول شم؟

در حال حاضر آمار دقیقی وجود ندارد و بهتر است با مشاور در این زمینه صحبت کنید.

آیا کنکور ۹۹ نیز رشته های بدون کنکور دارد؟

هرچند به طور دقیق اعلام نشده اما با توجه به تغییرات انجام شده بله رشته های بدون کنکور ۹۹ نیز احتمالا مشابه ۹۸ وجود خواهد داشت.

در صورتی که رشته متفاوتی را انتخاب کنم معدلم چطور محاسبه میشه؟

طبق حدول ضریب تاثیر اعمال سوابق تحصیلی که در زیر آماده است.

جدول ضریب تأثیر اعمال سوابق تحصیلی (معدل کتبی دیپلم) با توجه به نوع دیپلم و گروه تحصیلی

 

نوع دیپلم شما

ریاضی فیزیک (کد ۱۰)

علوم تجربی (کد ۱۱)

گروه تحصیلی شما

علوم ریاضی و فنی

۱۰۰

۱۰۰

علوم تجربی

۱۰۰

۱۰۰

علوم انسانی

۵۷.۱

۵۷.۱

هنر

۱۰۰

۱۰۰

زبان

۱۰۰

۱۰۰

 

نوع دیپلم شما

ادبیات و علوم انسانی (کد ۱۲)

علوم و معارف اسلامی (کد ۱۸)

گروه تحصیلی شما

علوم ریاضی و فنی

۵۷.۱

۵۷.۱

علوم تجربی

۵۷.۱

۵۷.۱

علوم انسانی

۱۰۰

۱۰۰

هنر

۱۰۰

۱۰۰

زبان

۱۰۰

۱۰۰

 

نوع دیپلم شما

سایر عناوین دیپلم کدهای (۱۳،۱۵،۱۶،۱۷،۲۰،۲۱،۲۲)

گروه تحصیلی شما

علوم ریاضی و فنی

۵۱.۴

علوم تجربی

۵۱.۴

علوم انسانی

۵۱.۴

هنر

۱۰۰

زبان

۱۰۰

* نکته درباره برخی از رشته های انسانی : ضریب تأثیر معدل داوطلبان دارای دیپلم ریاضی فیزیک یا علوم تجربی برای پذیرش در مقاطع کاردانی و کارشناسی رشته‌های حسابداری، اقتصاد، روانشناسی، علوم ورزشی، مدیریت امور بانکی، مدیریت صنعتی، مدیریت مالی، مدیریت بازرگانی، مدیریت بیمه، مدیریت دولتی، مدیریت امور گمرکی، مدیریت فرهنگی هنری، مدیریت کسب و کارهای کوچک، مدیریت و بازرگانی دریایی، جهانگردی و هتلداری، علم اطلاعات و دانش شناسی، گردشگری، کاردانی امور بانکی، کاردانی بیمه، کاردانی امور دولتی و کاردانی امور مالی و مالیاتی گروه علوم انسانی ۱۰۰ است.

برای اطلاعات بیشتر اپلیکیشن کلاسند رو نصب کن و به صورت آنلاین از مشاوری که خودت انتخاب می کنی، مشاوره بگیر!! مگه داریم ازین بهتر؟!

یک نظر

  1. Avatar

    واقعا از مطلب خوبتون ممنونم خیلی بهم کمک کرد.
    لیست رشته های جدید رو هیچ جایی پیدا نمیکردم!

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره