معرفی دندان پزشکی

معرفی رشته دندانپزشکی و نکات منفی این رشته

معرفی رشته دندانپزشکی و نکات منفی این رشته

  • دندانپزشک باید دارای تمرکزبالا برای مدتی طولانی، هماهنگی خوب بین دستها و چشم ها و مهارت های ارتباطی خوبی باشد. قدرت بدنی مناسب و صبر و حوصله ی بالا از دیگر ویژگی های یک دندانپزشک است. گاهی لازم است چند ساعت مداوم روی یک بیمار کار کند.
  • داشتن مهارت کافی و دانش مورد نیاز و بروز
  • هماهنگی خوب چشم و دست
  • توانایی تمرکز برای مدت طولانی
  • توان بدنی مناسب
  • مهارت ارتباطی خوب در مقابل بیماران مثلا برای ارائه توضیح مناسب راه‌های درمان به بیمار
  • صبر و تحمل
  • توانایی آرام کردن بیماران مضطرب
  • آشنایی با زبان انگلیسی برای آگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و جدیدترین روشها در حوزه دندانپزشکی

نکات مثبت رشته دندانپزشکی چیست؟

دوران تحصیلی راحت تر نسبت به پزشکی و داروسازی و حتی گرفتن ساده تر مدرک دکتری نسبت به بقیه رشته های پزشکی

نداشتن شیفت های طاقت فرسای شبانه و اجباری ب

درآمد خوب حتی با داشتن مدرک دکتری عمومی بدون تخصص نسبت به بقیه رشته های پزشکی

نکات منفی رشته دندانپزشکی چیست؟

آلودگی به خون آلوده ( این یکی از خطراتی است که همیشه متوجه دندانپزشکان می باشد. )

خطر ابتلا به بیماری‌های عفونی و واگیردار ( با رعایت اصول ایمنی مانند استفاده از ماسک، عینک محافظ و دستکش قابل پیشگیری می باشد. )

دردهای عضلانی و مفصلی ( به دلیل حالت‌های بدنی ثابت طولانی‌ مدت، انجام حرکات تکراری، قرار گرفتن در یک وضعیت نامناسب به مدت طولانی )

کمتر شدن فرصت های شغلی در شهرهای بزرگ ( در مناطق محروم نیاز مبرم به دندانپزشکان احساس می شود )

اینم حتما بخون‌ :  معرفی بازار کار ادبیات و زبان انگلیسی

محتوای دوره:

این مقطع دارای دو دوره مجزای ۲ و ۴ ساله است.

علوم پایه :

که در ۲ سال اول دانشجویان واحدهای علوم پایه مثل بیوشیمی، آناتومی، بافت‌شناسی، فیزیولوژی، ژنتیک، میکروب‌شناسی و ایمنی‌شناسی را می‌گذرانند.

کارآموزی :

بعد از ۲ سال وارد دوره تخصصی دندانپزشکی شده و دروس اختصاصی خود را در زمینه آسیب‌شناسی فک و دهان، ارتودنسی، اندودنتیکس، پروتزهای ثابت و اکلوژن، پروتزهای متحرک و فک و صورت ، پریودنتولوژی، ترمیمی و مواد دندانی، بیماری‌های دهان و دندان، جراحی دهان و فک و صورت، دندانپزشکی کودکان و رادیولوژی دهان و فک و صورت می‌گذرانند. و در نهایت می‌توانند بیماری‌های دهان و دندان را تشخیص داده و در حد یک دندانپزشک عمومی نسبت به درمان آنها اقدام کنند

بازار کار و اشتغال دندانپزشک

استخدام دندانپزشک در بیمارستان، کلینیک ها، درمانگاه ها و سایر مراکز درمانی امکان پذیر است. ولی اغلب دندانپزشکان مطب شخصی داشته و به طور مستقل کار می کنند.در هر دو شکل فوق، فعالیت دندانپزشک جنبه درمانی داشته و او مستقیماً با بیمار ارتباط خواهد داشت.

در شکلی دیگر از استخدام دندانپزشک، او می تواند در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی استخدام شود. در این صورت، علاقه به مباحث علمی و آموزش و تدریس، داشتن تخصص (Ph.D) و بورد تخصصی، از مهمترین شرایط لازم به حساب می آید.

درامد دندانپزشکان در کشور بستگی به حوزه ی کاری و بخشی که در آن مشغول فعالیت هستند دارد، دندانپزشکانی که در بیمارستان های دولتی مشغول به کارند طبق قانون مدیریت خدمات کشوری حقوق دریافت می نمایند اما آن دسته از دندانپزشکان که در بیمارستان های خصوصی در حال فعالیت هستند درآمد بیشتری را تجربه می کنند. همچنین دارندگان مطب های شخصی نیز بنا به توانایی و مهارت های خود می توانند مشتری بیشتری جذب نموده و در نتیجه درآمد بیشتری داشته باشند.

اینم حتما بخون‌ :  معرفی رشته پرستاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره کنکور و تحصیلی