خانه / اخبار کنکور / نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۹ چگونه است؟

نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۹ چگونه است؟

نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۹
نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۹

نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۹ به صورت زیر خواهد بود :

تاثیر معدل براساس سال و نوع نظام آموزشی دانش آموزان متفاوت خواهد بود و براساس انواع زیر تقسیم بندی می شود.

برای مشاهده نحوه تاثیر معدل تهایی در کنکور ۹۹ ادامه مطلب را می توانید بخوانید.

تاثیر معدل برای دانش آموزان نظام جدید :

بر این اساس درس هایی که در پایه دوازدهم به صورت نهایی برگزار شود ۳۰ درصد تاثیر قطعی معدل می باشد که در نمره کل نهایی داوطلب اعمال می گردد.

چه کسانی نظام جدید هستند؟ تمامی کسانی که از سال ۹۸ به بعد دیپلم خود را دریافت کنند و یا در حال حاضر در مقاطع یازدهم تحصیل کرده و سال آینده دوازدهم باشند.

بر این اساس سازمان سنجش اعلام کرده است دانش آموزان متقاضی کنکور سراسری ۹۹ ، که دیپلم خود را در یکی از رشته های نظری شامل ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی دریافت کرده اند . سوابق تحصیلی شامل (پایه دوازدهم یا همان سال سوم آموزش متوسطه دوم نظام جدید)البته با این شرط که امتحانات یازدهم به صورت نهایی برگذار نشود (که برگذار نشده است) به میزان حداکثر ۳۰ درصد به نسبتسوابق گفته شده موجود دانش آموز و به صورت تأثیر قطعی در تراز یا همان نمره کل نهایی آنان لحاظ می شود . لازم به ذکر است درصورتیکه امتحانات پایه یازدهم در سال تحصیلی ۹۷ – ۹۸ بصورت نهایی برگزار شود (برای سال اخیر برگذار نشد.) سوابق تحصیلی کنکوری های نظام جدید ۹۹ هم شامل نمرات امتحات نهایی سال یازدهم و هم سال دوازدهم خواهد بود .کلاسند در صورت تغییرجدید مستقیما از وبسایت و شبکه های اجتماعی کلاسند اطلاع رسانی خواهد کرد. داوطلبان می توانند برای اطلاع و مشاوره رایگان ویژه کنکور سراسری ۹۹ عضو کانال تلگرامی کلاسند ویژه دهم تا کنکور شوید.

همچنین شما می توانید با خواندن قسمت های تفاوت تاثیر قطعی معدل در کنکور و تاثیر مثبت در کنکور را به همراه توضیحات درباره نحوه محاسبه تراز در ادامه مطلب بخوانید.

تاثیر معدل برای دانش آموزان نظام قدیم :

براساس سال دیپلم و معدل کتبی ۲۵ درصد تاثیر قطعی سوابق تحصیلی در کنکور سراسری می باشند. توجه داشته باشید که معدل کتبی ملاک محاسبه است. همچنین معدل کتبی پیش دانشگاهی ۵ درصد تاثیر دارد.

چه کسانی نظام قدیم هستند؟ تمامی کسانی که مدرک دیپلم و پیش دانشگاهی را از سال ۹۱ تا ۹۷ دریافت کرده اند.

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای دانش آموزان نظام قدیم که دیپلم خود را از سال ۱۳۸۴ الی ۱۳۹۷ در یکی از رشته های نظری شامل : ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی و علوم و معارف اسلامی که امتحانات یک‌ یا چند درس آن ها به صورت نهایی برگزار شده است اخذ نموده اند، حداکثر ۲۵ درصد با تاثیر قطعی اعمال می شود . همچنین میزان تاثیر معدل کتبی مدرک پیش‌ دانشگاهی رشته های نظری شامل ریاضی و فیزیک ، علوم تجربی ، علوم انسانی ، علوم و معارف اسلامی و هنر که دوره پیش‌ دانشگاهی خود را از سال تحصیلی ۹۱ به بعد گذرانده اند و امتحانات یک یا چند درس در آن سال به صورت نهایی برگزار شده است ، براساس معدل کتبی پیش دانشگاهی ( پایه دوازدهم – سال آخر آموزش متوسطه نظام قدیم ) به میزان حداکثر ۵ درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تأثیر قطعی در نمره‌ کل نهایی یا همان تراز داوطلب آنان لحاظ می شود.

نکته ای که دانش آموزان را نگران کرده است تاثیر مستقیم و قطعی در کنکور می باشد که باعث نگرانی دانش آموزان مخصوصا نظام قدیم شده است. هرچند ممکن است در آینده این نوع تاثیر تغییر کند اما در حال حاضر به صورت تاثیر قطعی گفته شده است. اطلاعات بیشتر درباره تفاوت تاثیر قطعی و کتبی معدل در کنکور ۹۹ را می توانید در ادامه مطلب بخوانید.

تاثیر معدل برای دانش آموزان فنی حرفه ای و کار و دانش :

اگر این دانش آموزان در کنکور سراسری شرکت کنند شامل تاثیر معدل نهایی نخواهند شد. اگر تمایل داشته باشند می توانند در امتحان نهایی مانند سایر دانش آموزان نظام جدید شرکت کنند و شامل این تاثیر شوند.

پس خیالتون راحت باشه که اصلا معدلتون مهم نیست و تمرکزتون رو بر روی درس خوندن برای کنکور بذارید.

تاثیر معدل برای دانش آموزانی که دیپلم متفاوت دارند :

به طور مثال اگر دانش آموز رشته ریاضی قصد ورود به تجربی را داشته باشد، ابتدا دروس دانش آموز براساس سطحی رده بندی و تاثیر دروس محاسبه می شود. سپس با میزان درصد به دست آمده جایگزین نمره کل خواهد شد.

تفاوت تاثیر قطعی (مستقیم) با تاثیر مثبت چیست؟

 • در ثاثیر مثبت فقط زمانی معدل تاثیرگذار خواهد بود که رتبه کنکور شما پایینتر از سطح معدل شما باشد. این گونه معدل کتبی می تواند راهکار و راهنمای شما باشد و مشکلی برای شما ایجاد نمی کند.
 • در تاثیر قطعی معدل شما در هرصورت به طور مستقیم در محاسبه نمره کل (تراز) شما تاثیر داده می شود و سپس رتبه شما محاسبه خواهد شد.

نمره کل (تراز) چیست و چگونه محاسبه می شود؟

براساس درصد ها و ضرایب دروس مختلف شما و درصد های سایر دانش آموزان برای شما یک تراز در نظر گرفته می شود که هرچقدر میزان آن بیشتر باشد بهتر است. به طور کلی رتبه کشوری شما هرچقدر بهتر باشد تراز بهتری خواهید داشت.

برای توضیحات بیشتر راجع به تراز و نحوه محاسبه رتبه میتونید از مشاورین کلاسند کمک بگیرید!

۴ نظر

 1. کلاسند

  همچنین شما دانش آموزان نظام قدیم می توانید با ترمیم معدل در تاثیر معدل در کنکور سراسری ۹۹ بهبود ایجاد کنید.
  ترمیم معدل برای تمامی دروس قبلی سوم دبیرستان و پیش دانشگاهی امکان پذیر می باشد که شرایط آن را در کلاسند می توانید بخوانید.

 2. کلاسند

  سوالات خود درباره نحوه تاثیر معدل در کنکور ۹۹ را از همینجا بپرسید.

 3. Avatar

  سلام وقتتون بخیر من نظام قدیم هستم و مهدل نهاییمم ۱۶/۴۱ از طرفی هم وضعیت مالیم به نحوی نیستش که در ترمیم معدل شرکت کنم با این اوصاف و معدلی که من دارم برای قبول شدن در سه رشته پرطرفدار پزشکی خیلی عقب میوفتم یعنی حتما باید در ترمیم معدل شرکت کنم ممنون از راهنماییتون

  • کلاسند

   برای تغییر نمرات حتما باید در ترمیم معدل شرکت کنید و در حال حاضر جایگزینی برای طرح ترمیم معدل وجود نداره.
   اما اگر به خوبی تلاش کنید ممکن است با همین معدل در رشته های خوبی قبول شید و در کنکور نتیجه رو جبران کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

درخواست مشاوره